U okrilju sljemenske šume i crkve posvećene Majci Božjoj Sljemenskoj Kraljici Hrvata u Zagrebu, Studentski katolički centar Palma kojeg vode isusovci, organizirao je dva ljetna programa: ‘Više u stvorenom s Gospom’ od 12. do 18. srpnja i ‘Više u stvorenom sa sv. Josipom’ od 4. do 8 kolovoza.
Program ‘Više u stvorenom s Gospom’ bio je osmišljen kao suživot u kojem su, kroz rad, igru, razgovore i brigu o kući, mladi pred očima imali Majku Božju i od nje se učili jednostavnosti, požrtvovnosti, prisutnosti, prebiranju događaja, predanju. Zato su se prije svake aktivnosti, vođeni p. Tomislavom Rukavinom, sljemenskim župnikom, za nju pripremali: kratkom molitvom, šutnjom, objašnjavanjem što će u njoj činiti ili pak osvješćivanjem vlastitog stanja. Nakon aktivnosti radili su osvrt, odnosno magis krug.
Kroz tjedan dana stvari su, kako je rekao jedan sudionik, ‘napokon sjele na srce’.
– Događalo mi se da jasno vidim tu promjenu. U radu sam vidio i uspjeh i svrhu, i slabost i izgubljenost. Rad je pokazivao moju nutrinu, a njezino izricanje je onda pomoglo da se drugačije suočavam s granicama – rekao je.
Program ‘Više u stvorenom sa sv. Josipom’ bio je nadahnut dvjema jubilarnim godinama i velikanima naše vjere: sv. Josipom i sv. Ignacijem. Sudionici su se odvažili Boga tražiti i nalaziti u svemu: radu, hrani, igranju, spavanju, molitvi, suživotu. Utjecali su se sv. Josipu, a motreći njegove kreposti u meditacijama, pokušavali su ih primjenjivati na same sebe.
Vođeni p. Tomislavom, većinski dio dana bio je proveden u radu, a cilj svake aktivnosti bio je podučiti mlade kako je važno biti svjestan i prisutan u sadašnjosti. Cilj ovakvog načina rada je bio dovesti ih Bogu.
Boga Stvoritelja susretali su u ustajanju, tjelovježbi, ulasku u dan, molitvi, meditaciji, obrocima, razgovorima, šutnji, šetnji, miru, odmoru, spavanju, vodi, radosti, lomljenju kamena, rezanju drva, zajedničkom piljenju drva, nogometu, miješanju kruha, sitnom sjeckanju luka, čišćenju kuće, gledanju vatre, svakodnevnoj euharistiji, klanjanju i molitvi; jedni u drugima; šumorenju šume; sviranju gitare; upoznavanju drugoga u magis krugovima.
Jedan od sudionika rekao je kako je kroz lomljenje kamena i rad s drvom puno naučio.
– Uživao sam u tome što smo iz nereda stvarali red. To me još uvijek duboko raduje – zaključio je.